موسسه خیریه گلستان علی (ع)

ثبت نام در جشن نیمه شعبان

درباره ی گلستان علی (ع)

مجموعه خیریه گلستان علی (ع)

بزرگ ترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست کشور

بزرگترین موسسه نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بد‌‌سرپرست در سطح کشور می باشد که از سال ۱۳۸۳ با مجوز سازمان بهزیستی کشور به شماره ثبت ۱۵۶۵ در حال فعالیت می باشد. نگهداری شبانه روزی حدود ۲۵۰ فرزند در مراکز نگهداری، ایجاد دهکده گلستان علی (ع)، مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی شبانه روزی گلستان علی(ع) در مقیاس ملی و فرا ملی، راه اندازی نگارخانه گلستان علی (ع)، گروه تشریفات، حمایت از خانواده های کم برخوردار سطح شهر و اجرای طرح هایی هم‌چون خادمین افتخاری و سفیران نیکوکاری، تنها گوشه ای از فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این مؤسسه محسوب می گردد

موســـــــسه گـلســـــــــتان عــــــــلــی (ع)

گالری تصاویر گلستان علی (ع)

سوالات متداول درباره گلستان علی (ع)

موسسه هیات امنایی نگهداری فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست . موســـــــسه گـلســـــــــتان عــــــــلــی (ع) به عــــنوان بزرگـــــــــترین مرکز نـــــــگــــــــهداری کودکان بــــــــی سرپرســــــــــت و بد سرپرســــــــــــت در ایران فــــعالیت دارد

در سال ۱۳۸۳ کمتر کسی تصور می کرد گلستان علی (ع) بتواند به اهداف والای خود برسد؛ اما امروزه مؤسسه گلستان علی(ع) به عنوان بزرگ‌ترین مؤسسه نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست کشور، سربلند و سرافراز است.

۱۲ سال پیش به مناسبت عید غدیر خم، جمعی از افراد خیر و نوع دوست گردهم آمدند و با نیتی خالص و الهی پا در رکاب پدر یتیمان دنیا، حضرت علی(ع) نهادند و امروزه گلستان علی (ع) به شماره ثبت ۱۵۶۵ و دارای پروانه تاسیس کشوری به شماره ۹۰۰/۹۲/۹۹۱۳۷ مورخه ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ با کمک‌ها و حمایت‌ها و افکار متعالی اعضای هیات مدیره، هیات امنا، خیران و کارکنان صدوق خود جمع زیادی از پسران و دختران را به عنوان فرزند تحت پوشش خدمات شبانه روزی قرارداده است.

گلستان علی (ع) همچنان برای رسیدن به اهداف بلند خود و دستیابی به جایگاه ایده آل تلاش می کند و همگان نیک می دانند که این مؤسسه با پیروی از یگانه ابر مرد تاریخ بشریت مولای متقیان حضرت علی (ع) در امر تعلیم و تربیت فرزندان موفق بوده است.

گلستان علی با داشتن ۱۲ مجموعه فعال، شامل ۹ خانه نگهداری، كودكان ۳ تا دوران دانشجويی و دو مهدكودک و يک مركز آموزشی (مدرسه افشارنژاد)، بزرگ ترين موسسه هيئت‌ امنايی نگهداری از كودكان بی سرپرست و بد‌سرپرست ايران مي‌باشد؛ كه در سال ۱۳۸۴ با مجوز رسمی از سازمان بهزيستی كشور تاسيس شد. اين موسسه با هدف ايجاد آرامش و رفاه، امنيت، نگهداری و آموزش كودكان بی سرپرست و بدسرپرست در توسعه و ايجاد سيستم‌های حمايتی از كودكان و بهبود زندگی آنان پيشگام ميیباشد و در قالب طرح سلامت اجتماعی، در حوزه پيشگيری صدها خانواده و كودكان آن‌ها را نيز به صورت مستقيم و غيرمستقيم تحت پوشش خود قرار داده‌است. موسسه گلستان علی تلاش دارد تا با گسترش برنامه‌های گوناگون همانند آموزش، پرورش، تغذيه مناسب، مشاوره، بهداشت، ورزش و تحصيل برای كودكان و خانواده‌های آنان زندگی آن‌ها را متحول سازد.

يکی از فعاليت‌های مهم مجموعه، پروژه ملی ورزشی _ فرهنگی _ آموزشی گلستان علی(ع) است كه به منظور شناخت و پرورش استعدادهای كودكان بی سرپرست در حال ساخت می‌باشد

تا كنون پس از ورود فرزندان در گلستان علي(ع) و رسيدگی در كليه امور طی سال‎ها‌ی متمادی( آموزشی، پرورشی، ورزش و بهداشتی و …) همواره فرزندان گلستان علی به دست‌آورد‌های آموزشی، ورزشی و هنری نائل می‌آمدند. واگذاری فرزندان از كانال بهزيستی طی يک يا دو سال گذشته بيشتر شامل كودكانی با اختلالات روانی خاص، تالاسمی ماژور، كم بينايی شديد،اختلالات گفتاری و ناشنوایی، بيش فعالی و بيماری‌های خاص جسمانی مانند: صرع، پيوند كليه، دياليز و … بوده است كه متاسفانه در آينده نزديک با توجه به كودكان ورودی جديد با توجه به موارد گفته شده چشم انداز خوبی متصور نيست.

تمام اين فرزندان دچار آسيب و مشكلات عديده‌ای هستند. از وضعیت درسی و نداشتن شناسنامه گرفته تا مشکلات پزشكی و مشكلات جدی تر مانند: اقدام به زدن آسيب بدنی، آزردن خود و …

بی شک وظيفه، هنر و رسالت ما كمک به فرزندان عزيز می‌باشد. سابقاً فرزندان در كنار تمام موارد و مشكلاتی كه داشتند جذب هنر و حرفه خاص می‌شدند؛ مانند: داشتن ۱۲ فرزند مدال آور، فرزندانی كه تابلوهای نقاشی‌شان زينت بخش بسياری از خانه ها بود.

اكنون زمان زيادی از انرژی و پتانسيل اين خانه‌ها صرف وقت گرفتن از متخصص و پزشک بردن و هماهنگی‌های آموزشی جهت فرزندان بازمانده از تحصيل، ديرآموزان، تهيه سمعک و غيره می‌گردد. با توجه به اعلام ظرفيت اين خانه‌ها، متاسفانه فرزندانی به جمع ما آمدند كه تماماً دارای مشكلات كليدی هستند. بستری فرزندی با مشكلات صرع و افسردگی حاد، سه فرزند كر و لال كه ما هيچ تخصصي در  جهت ارتباط با آنها نداريم، فرزندی با مشكلات صرع و تحصيلی با سن زياد. فرزند صرعی ديرآموز ديگری كه در مركز سمنان قادر به نگهداری وی نبوده‌اند. فرزندان ديرآموز ديگری كه ما مجبور بوده‌ايم با صرف هزينه هاي زياد در غير انتفاعي و مدارس مخصوص ثبت نام نماييم.

طرح سلامت اجتماعی

یکی از برنامه های مهم گلستان علی(ع)، با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اجرای طرح توانمند سازی خانواده‌های کم برخوردار در مناطق محروم می‌باشد.

پویش نذر برکت

شعار این طرح با عنوان (سفره بی نان هرگز ) می باشد در این طرح با همکاری اتحادیه صنف نانوایان مشهد و سایر ارگان های مرتبط به توزیع نان رایگان در بین اقشار کم برخوردار و نیازمند در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد پرداخت شده است .

 کمپین از خاکی تا چمن

با حضور جناب آقای جواد خیابانی و تیمی  از شبکه ورزشی در مشهد، به بهانه جام جهانی ۲۰۲۲ با هدف استعداد یابی کودکان با استعداد حاشیه شهر و مناطق محروم در زمینه های ورزشی، بخصوص فوتبال شروع به فعالیت کرده است؛ که در آغاز با پویش اهدای توپ های رنگی در بین کودکان حاشیه شهر در جهت لبخند بچه ها آغاز به کار کرده است.

کمپین آرزوها

کمپین برآورده کردن آرزو های کودکان مناطق محروم ایران با کمک و حمایت خیرین خانواده بزرگ گلستان علی (ع) با برنامه هایی از جمله: نمایشگاه آرزو های مصور کودکان

این طرح ها با استفاده از روش ها و شاخص های آزمایش شده جهانی، در زمینه های بهزیستی با بومی سازی آن متناسب با فضای شهر در حال اجرا می باشد.

پیمایش به بالا