پیام مدیر عامل
s21

 

سلام به تمام عزیزانی که از ابتدای تاسیس این موسسه را مورد حمایت خود قرار داده اند، عزیزانی که از آغاز کار در کنار ما بوده و در پیشبرد اهداف با حمایت های مادی و معنوی یاری نموده و با انتقال تجارب و رهنمودهای ارزنده موجب شکوفایی روزافزون موسسه شده اند. دوستان و تلاش گرانی که به ندای درون خود توجه  نموده و در توسعه فرهنگ کمک به دیگران همواره درکنار ما بودند .

این موسسه و موسسات مشابه می توانند با همیاری دولتمردان، مسئولین و خیرین آگاه با برنامه ریزی های هوشمندانه به مقابله با نابرابری ها، ناکامی ها و بی عدالتی ها برخواسته و در زدودن چهره فقر،گرسنگی و بزهکاری تلاش نمایند و در مسیر کلام الله، وعده پیامبران و بزرگان بر مشکلات فائق گشته و جامعه ای آرمانی را داشته باشیم.  به امید خدا

در اولین شماره فصلنامه در سال ۱۳۹۵ وظیفه خود می دانم از تمامی مسئولین، خیرین و خادمین افتخاری محترمی که یاری رساندن به هم نوع خود را سرلوحه اهداف در زندگی قرار داده اندتشکر و قدردانی نمایم؛ عزیزانی که با حضور گرما بخش و تجربیات ارزنده شان در کنار ما همواره موجب دلگرمی، تشویق و صبر و بردباری بوده اند و امروز می توانیم با افتخار بگوئیم موسسه گلستان علی(ع) با ۷ مرکز نگهداری شبانه روزی و ۲ خوابگاه دانشجویی پسران و دختران و یک واحد مهد کودک ویژه فرزندان سرپرست خانوار یکی از بزرگترین و بهترین موسسات، در خدمت رساندن به جامعه هدف باشد.

در این موسسه اهداف با محوریت ۳ موضوع به عنوان برجسته ترین اهداف اولویت بندی گردیده است و هر کدام با توجه به اهمیت خاص خود توسط گروه زیادی از متخصصین امر پیگیری و اجرا می گردد.

  • نگهداری و حمایت همه جانبه از کودکان بی سرپرست
  • فرهنگ سازی برای آشنایی آحاد مردم در کمک رسانی به جامعه هدف و کودکان بی سرپرست
  • پیشگیری از رها شدن این کودکان در جامعه در قالب طرح سلامت اجتماعی

صاحب نظران و متخصصین بر این باورند برآیند این سه هدف در رشد و تعالی همه جانبه فرزندان با حفظ حقوق و کرامات انسانی خواهد بود .

  • از اهداف اولیه موسسه نگهداری و حمایت شبانه روزی از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست با حفظ کلیه استانداردهای بهزیستی است .

در گلستان علی (ع) تحصیل با فراهم نمودن کلیه امکانات آموزشی و کمک آموزشی تا مقطع حداقل دیپلم در اولویت و الزامی می باشد و ورزش نیز به عنوان یک حرکت بازدارنده و سلامت بخش روح و جسم با در نظر گرفتن علایق فرزندان الزامی می باشد و تمامی فرزندان در یک رشته ورزشی مشغول فعالیت می باشند. برگزاری کلاس های فوق برنامه مانند هنرهای تجسمی( صنایع دستی، نقاشی، سفالگری و … ) مذهبی، شعر، تاتر، آموزش زبان و کامپیوتر، کتابخوانی و آموزشی، پژوهشی و … با توجه به شرایط سنی فرزندان در مراکز از جمله برنامه هایی می باشد که جهت تقویت خود باوری و مهارت های اولیه زندگی آنان پیش بینی گردیده است.

فرزندان با رسیدن به سن ترخیص همچنان مورد حمایت موسسه بوده و تامرحله استقلال کامل (تحصیل، اشتغال ، ازدواج) تحت پوشش می باشند و می توانند در امنیت کامل در مورد آینده خود تصمیم بگیریند که در چنین شرایط با تشکیل کمیته های مشاوره ای در امور تحصیلی، اشتغال و ازدواج کلیه خدمات روانشناسی، آموزشی همراه با رهنمودهای متخصصین روحانیون محترم به فرزندان ارائه می گردد.

مددکاران اجتماعی و فعالان در این حوزه معتقدند نتیجه و اثرات پیشگیری در مقابل درمان قابل قیاس نمی باشد. درمان با صرف زمان، هزینه های بالا همراه می باشد که در نهایت در اکثر موارد نتیجه و کارایی مطلوب را به همراه ندارد؛ ولی پیشگیری بطور اصولی از اطمینان و کارایی بیشتری برخوردار است.

گلستان علی(ع) از دهه گذشته در امر پیشگیری فعال بوده ولی متاسفانه بدلایل و موانع متعدد نتوانسته در حد توان و تجربه در این بخش اقدام نماید. اکنون با تغییر و چرخش دیدگاه مسئولین محترم بخصوص فعال شدن بخش اجتماعی استانداری خوشبختانه شرایط برای این موسسه مهیا شده است تا بیشتر از هر زمان وارد این عرصه شود و از دو سال پیش با حمایت سازمان محترم بهزیستی و استانداری محترم بخصوص در بخش اجتماعی و با همکاری دیگر سازمان ها و نهادها از جمله بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و …  تعاملات بیشتری صورت گرفته و ورود اصناف نیز موجب شده است که همگرایی اتحادیه های محترم بخصوص اتحادیه رستوران داران، هتل داران و تالارها، پوشاک، میدان بار و خواربار، مرغ و ماهی، گوشت و لوازم التحریر، صوت و تصویر و سایر اتحادیه های محترم که در حال رایزنی هستیم و بخش زیادی از کسبه وتجار کمک رسانی به خانواده های کم برخوردار بیشتر شود.

پیشگیری از رهایی کودکان در جامعه در قالب اجرای طرح سلامت اجتماعی، در حوزه سلامت و جلوگیری از ترک تحصیل نیازمندان مناطق محروم، تاثیر بسزایی داشته است که توضیحات بیشتر طرح سلامت اجتماعی در فصل نامه مفصل ارائه گردیده است . در مجموع برای به ثمر رسیدن و نتیجه بخشی یک کار گروهی از سوی کلیه اقشار جامعه در این بخش، امید است که در آینده با کارشناسی دقیق و عمیق آسیب های اجتماعی و تلاش در رفع آن، شاهد کاهش چشمگیر آمار و عدم رشد پدیده کودکان بی سرپرست باشیم.

 

 

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin