با یاری خداوند، مردم و موسسات خیریه امیدوارم که هر چه بیشتر شاهد همیاری و کمک به عزیزان نیازمند باشیم.
مرجانه گلچین
مرجانه گلچین
05 / 09 / 1396 لیلا هاشمی ,

مرجانه گلچین را بیشتر بشناسیم…

مرجانه گلچین متولد دوم اسفند ماه سال 1347 در رشت است و بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است. پدر او آذری و مادرش اهل رشت است.

او خواهر منیژه گلچین (بازیگر و خواننده) و دخترعموی مرحوم نادیا دلدار گلچین (بازیگر) نیز می باشد.وی در دوران کودکی پدرش را از دست داده است. فرزند آخر خانواده بوده و شش خواهر و برادر دارد. وی برادرزاده ی نادرگلچین خواننده موسیقی ایرانی است.

کریم آتشی همسر سابق مرجانه گلچین (متولد ۵ فروردین ۱۳۴۳ – شهرری) کارگردان سینما، فیلم نامه نویس و تهیه کننده می باشد. مرجانه گلچین بعد طلاق از کریم آتشی ازدواج نکرد و هیچ فرزندی ندارد و در حال حاضر مجرد است.

گلچین در نوجوانی به هنرستان موسیقی رفت و در رشته تخصصی نوازندگی تار فارغ‌التحصیل شد. همچنین او فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما از دانشکده سوره است. هنگامی که تحصیلش در ایران با مشکل روبه رو می شود، تصمیم به ترک کشور می گیرد و این کار را هم می کند اما علاقه اش به زادگاهش و دلتنگی اش برای مادرش، او را به ایران بازمی گرداند. برای مدتی حدود ده سال در کشور انگلیس در کنار خواهرها و برادرهایش زندگی کرد.

مرجانه گلچین دستپخت بسیار خوبی دارد و به طبخ غذا در خانه معتقد است و می گوید: “مگر میشود یک شمالی دستپختش بد باشد”. خرید کردن را دوست دارد اما ترجیحش این است که تنهایی به خرید برود. از بازی های دست جمعی و خانوادگی خوشش می آید و بسیار مهربان و تابع جمع است.

او که کارنامه پرباری دارد، با نقش هایی که تاکنون بازی کرده توانسته بخش خوب و شیرینی از خاطرات مردم را بسازد. از میان کارنامه او می توان به سریال آینه، نفس گرم، خوش نشین ها، بزنگاه، سه دونگ سه دونگ، شاهگوش، خنده در باران، متهم و … اشاره کرد.

منیژه گلچین کسی بود که مشوق مرجانه گلچین شد و باعث ورود وی به عرصه بازیگری شد.مرجانه گلچین به واسطه خواهرش و نبوغی که خودش داشت توانست در سن 17 سالگی اولین کار هنری خود را ارائه دهد و بر روی صحنه ی تئاتر برود. بعد از چندی به عضویت گروه تئاتر ملی به سرپرستی آقای هاتفی درآمد و به اتفاق گروه به خارج از کشور اعزام شد.وی برای اولین بار در نمایش نامه کردکان به ایفای نقش پرداخت. در نیمه دوم دهه شصت، بازیگر معروف و مشهور سریالهای تلویزیون بود و اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد توانست چهره قابل قبولی در میان اکثریت تماشاگران از خود به نمایش بگذارد. در سن 19 سالگی با بازی در مجموعه تلویزیونی «آینه» وارد تلویزیون شد و پس از آن در چند سریال تلویزیونی دیگر و در سینما به ایفای نقش پرداخت.

بازی در نقشی جدی و متفاوت در سریالی به نام نفس گرم یکی از نقاط عطف بازیگری او به حساب می‌آید.

مرجانه گلچین از سال 68 و بعد از بازی در مجموعه تلویزیونی ازدواج پر ماجرا، تا سال 85 از تلویزیون دور بود. بالاخره بعد از 13 سال با مجموعه تلویزیونی زیرزمین به تلویزیون بازگشت.

بازی گلچین در ابتدا در ژانر جدی و موقعیت های اجتماعی بوده است اما از سریال زیرزمین به بعد بود که مرجانه گلچین سبک جدیدی را در بازی خود پیش گرفت و کمدی را هم تجربه کرد و بعد از آن بازی های متفاوت و درخشان را از او شاهد بودیم.

از مهمترین فیلم‌هایی که مرجانه گلچین در کارنامه اش دارد می‌توان به پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده) و شب بیست و نهم (علی رخشانی) و دو نیمه سیب (کیانوش عیاری) اشاره کرد.

او در دهه 70 بیشتر به سینما پرداخت اما در عرصه سینما هم چندان پر رنگ ظاهر نشد. او در سالهای 74 و 75 و بخصوص با بازی در فیلم های کریم آتشی ضعیفترین و یا شاید بدترین نمره را در کارنامه خود ثبت کرد.

بعد از مدت ها با بازی در سریال بزنگاه (رضا عطاران) به دوران اوج خود بازگشت.

وی با سریال شاهگوش (داوود میرباقری) در شبکه نمایش خانگی حضور پیدا کرد و از این رو که تجربه موفقی بوده است تصمیم گرفته است تا بار دیگر در یک سریال که ویژه شبکه نمایش خانگی است بازی کند.

وی معتقد است که بازیگری جلوی فعالیت حرفه ای او در زمینه موسیقی را گرفته است و می گوید: خیلی وقت ها دلم می سوزد که فعالیتم در کار تصویر بیشتر شده و باعث شده که از رشته اصلی ام و سازم که تار است دور بیفتم و همیشه دغدغه ام این است که یک شرایط مناسب برایم پیش بیاید که بتوانم روزی هفت هشت ساعت ساز بزنم.

مرجانه گلچین مادر نشده است به این دلیل که عاشق حرفه بازیگری بوده است و از آنجا که مسئولیت های مادری با وقف بودن در کار متضاد است چنین تصمیمی گرفته است.

دیدگاه خود را ارسال کنید.