آیا این موسسه فقط در شهر مشهد دایر است؟ و تنها بچه های مشهد را تحت پوشش قرارمی دهد؟

موسسه خیریه گلستان علی (ع) از سال ۱۳۸۴ با یک واحد تشکیل و اکنون با ۷ مرکز که بر اساس سن و مقاطع تحصیلی و جنسیت طبقه بندی شده اند و تعدادی خانه های مستقل فعالیت میکند. فرزندان این موسسه از طریق سازمان بهزیستی معرفی می شوند و از نظر بومی بودن محدودیتی نداشته و از نقاط مختلف کشور هستند. از سال ۱۳۹۲مجوز کشوری دریافت داشته و در حال برنامه ریزی جهت توسعه و ایجاد مراکز نگهداری در نقاط مختلف استان و کشور حسب نیاز و ضرورتها می باشد.

چگونه میتوان کمک غیر مالی نمود؟

گلستان علی (ع) یک موسسه مردم نهاد است که علاوه بر کمک های مستقیم مادی نقدی که خیرین محترم انجام می دهند میتوانند با حضور خود در موسسه، ارائه طرح ها و برنامه های خلاق و نوآوری موسسه را در برنامه ریزی یاری نموده و یا بصورت خادمین افتخاری خلاء های عاطفی و نیاز روانی فرزندان جهت رفع آسیب های وارده را مرتفع سازند، به عنوان پشتیبان آموزشی مشکلات درسی آنان را رسیدگی نمایند و یا بعنوان امین موقت و حامی نگهداری موقت و یا دائمی فرزندان را عهد دار گردند با در اختیار گذاشتن اماکن تفریحی، ورزشی مساعدت نمایند، متخصصان و روانشناسان و جامعه شناسان واحد مشاوره و روان شناسی موسسه را یاری نمایند. پزشکان و مراکز درمانی امور درمانی فرزندان را عهده دار گردد. آنچه که مهم است داشتن شرایط و ویژگی هایی است که مورد توجه موسسه با توجه با در نظر گرفتن روحیات و نیاز های فرزندان است.

هدف موسسه گلستان علی از نگهداری فرزندان چیست؟

هدف نگهداری و تامین امنیت عاطفی و روانی و جسمانی فرزندان است که به نحوی از داشتن سرپرست واجد الشرایط محروم هستند، رفع آسیب های اجتماعی و روانی آنان، آموزش و تربیت و نهایتا سازگاری آنان با محیط اجتماعی و آماده سازی جهت ورود به جامعه به عنوان افراد مستقل و سودمند است که لازمه آن طی مراحل مختلف مددکاری، روانشناسی، پزشکی، تربیتی، آموزشی می باشد. وموسسه مراحل تکمیل تحصیلات، اشتغال، مسکن و ازدواج فرزندان را پیگیری می نماید در اصل خانواده بزرگی است که فرزندان پس از ترخیص و ازدواج نیز با موسسه مرتبط و حمایت میشوند.

بچه هایی که نگهداری میشوند چه شرایطی دارند؟ سید هستند یا عام؟

تفاوتی بین سید و عام وجود ندارد، فرزندان بی سرپرست، یا بد سرپرست هستند که فاقد نزدیکان واجد الشرایط هستند یا صلاحیت والدین از طریق دادگستری سلب و به بهزیستی واگذار می شوند و از طریق بهزیستی به مراکز خیریه معرفی میشوند. البته موسسه تلاش می کند خانواده هایی که تمکن مالی ندارند ولی امکان نگهداری فرزند در خانواده وجود دارد با مساعدت و حمایت مالی و معنوی و آموزش فرزند در خانواده رشد یابد.

شما در بین فرزندان موسسه فرزند دانشجو دارید؟

با توجه به این که موسسه در سال ۱۳۸۴ تشکیل شده است در حال حاضر تعداد ۱۱ نفر دانشجو مستقیما از فرزندان موسسه هستند که در نقاط مختلف کشور تحصیل میکنند و کاملا تحت پوشش و حمایت موسسه هستند و تعدادی دانشجویان نیازمند واجد الشرایط هم هستند که حمایت و مساعدت می شوند.

در چه زمینه هایی به موسسه می توان کمک کرد؟

در تامین هزینه ها به صورت نقدی و غیر نقدی (تامین کالا و مایحتاج) موردی- ماهیانه –سالانه ( حسب دیدگاه و افراد و امکانات خیرین) اهداء نذورات (قربانی،عقیقه،ولیمه، فطریه، کفاره،ادای نمازقضا و روزه، حق سادات، رد مظالم واگذاری املاک و اماکن، تامین آتیه فرزندان، بیمه عمر و پس انداز فرزندان، همکاری در تامین اردوهای فرهنگی، سیاحتی، زیارتی و….) مشارکت در امر اشتغال فرزندان و تقویت واحدهایی که موسسه نظیر تشریفات و پرورش و تولید کل جهت اشتغال زائی فرزندان ایجاد کرده است، تامین نیازهای آموزشی، روانی و خلاء عاطفی فرزندان، تقویت خانواده های نیازمند دارای فرزند جهت جلوگیری از تکدی گری فرزندان مرکز نگهداری که با معرفی موسسه میتواند انجام گیرد.

نحوه حمایت بچه ها چه چیزی هست؟

فرزندان از طریق سرپرستی دادگستری جهت نگهداری در مراکز شبانه روزی به سازمان بهزیستی سپرده می شوند و در موسسات خیریه به نیابت از بهزیستی در مراکز تحت نظارت و برابر دستورالعمل های تخصصی سازمان بهزیستی نگهداری و آموزش می بینند. حمایت از فرزندان در ابعاد مختاف با توجه به استعداد و ظرفیت فردی و علاقه فرزند انجام میگیرد مثلا کسی که می تواند درس بخواند و تحصیلات عالی داشته باشد و تخصص در زمینه ای خاص کند و به صورت کامل حمایت میشود. کسی که توان تحصیل ندارد در زمینه حرفه آموزی و اشتغال به او کمک میشود.

خدماتی که به بچه های موسسه ارائه می دهید شامل چه چیزهایی میشود؟

تعلیم و تربیت، نگهداری شبانه روزی، حفاظت و حمایت در مقابل آسیب های اجتماعی، آموزش از ابتدائی تا بالاترین سطح، ایجاد اشتغال، لوازم ضروری خانه، مسکن، ازدواج، و حمایت های بعد از ازدواج، تامین هزینه های درمانی و کمک در درمان

هدف شما ازپروژه دهکده چیست؟

در کشور تاکنون مجموعه ای ورزشی، آموزشی، فرهنگی شبانه روزی خاص فرزندان در نظر گرفته نشده است با توجه به روحیات و نیازهای عاطفی، روانی، فرزندان و شناخت کافی موسسه از خصوصیات فرزندان داشتن مرکز ویژه فرزندان که بتواند پاسخگوی کلیه نیازهای آنان بوده و به صورت یک خانواده بزرگ و وابسته اداره شود ضرورت مرکز مشخص می شود در این مرکز امکانات لازم ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پیش بینی شده، مراکز مختلف استعداد سنجی، ورزشی در نظر گرفته شده امکانات آموزشی تا مرحله حرفه آموزشی و اشتغال مورد توجه خاص است به ویژه امکان حضور فرزندان عادی نیز در بین این فرزندان در الگو پذیری و اجتماعی شدن آنان و ایجاد زمینه رقابت موثر بوده و فرزندان ضمن تامین عواطف انسانی و اجتماعی در ابعاد مختلف آموزشی و پرورشی زیر نظر متخصصین متعهد رشد و تعالی خواهند یافت.

چگونه میتوان حضانت دائمی فرزندی را بعهده گرفت؟

از طریق امین موقت، که دریافت حضانت به مدت حداقل ۶ ماه و حداکثر سه سال می توان فرزند را در خانواده نگهداری کرد، که باید دارای شرایط سنی، اقتصادی، سلامت جسمی روانی، اجتماعی، اخلاقی برابر ضوابط بهزیستی و تائید دادگستری باشد.

از طریق فرزندخواندگی: به خانواده های فاقد فرزند که مدت ۵ سال از ازدواج آنان گذشته و دارای فرزند نشده اند (اخیرا در شرایط تغییراتی حاصل شد) زوجین حداقل ۳۰سال سن وهر دو نفر متقاضی، دارای صلاحیت اخلاقی باشد، سلامت جسمی و روانی و تعهد تامین آتیه فرزند را بتواند انجام دهد. توجه اینکه در صورت داوطلب بودن افراد می تواند شرایط کامل را با مراجعه به موسسه دریافت دارند.