golestanali-Drug
23 تیر

معاون استانداری خراسان رضوی: 150 گروه از اعضای سازمان های مردم نهاد برای مبارزه با مواد مخدر با رویکرد نقش زنان و خانواده در مشهد فعالیت می کنند

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به تشکیل 150 گروه متشکل از اعضای سازمان های مردم نهاد در زمینه مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: این افراد که بیش از 900 نفر هستند ، به نقاط آسیب پذیر و حاشیه شهر مراجعه می کنند تا در زمینه پیشگیری از اعتیاد اقدامات خاصی را انجام دهند .
به گزارش خراسان رضوی ، محمد رحیم نوروزیان در همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن امر مبارزه با مواد مخدر با رویکرد نقش زنان و خانواده در پیشگیری اولیه از اعتیاد ، با بیان این که مسئله اعتیاد تنها پدیده و معضلی برای مردان نیست ، گفت : اعتیاد در زنان چه بسا به دلیل برخی از مسائل پنهان می ماند و این معضل در بانوان خیلی پیچیده است ، ضمن این که خطرات و آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد زنان به مراتب بیشتر از مردان در جامعه است .
وی به برخی از دلایل اعتیاد بانوان اشاره کرد و گفت : کمبود عاطفی ، امیال شهوانی ، رفع درد های جسمانی ، لاغری و … از جمله دلایلی است که باعث روی آوردن زنان به اعتیاد می شود .
وی افزود : آماری که سازمان بهزیستی ارائه کرده است ، نشان می دهد بیش از 50 درصد زنان معتادی که برای ترک اعتیاد به مراکز مربوط مراجعه می کنند ، به ترتیب از استان های کرمان ، خراسان رضوی و تهران هستند . همچنین وحید اشرافی سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در این مراسم گفت : سرعت رشد مصرف مواد مخدر در بانوان به مراتب بیشتر از مردان است و متاسفانه طی سال های اخیر جمعیت زنان معتاد از 2 درصد به 10 درصد افزایش یافته است .
در ادامه فرشته سلجوقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری نیز به نقش بی بدیل زنان در کاهش اعتیاد در جامعه اشاره کرد و گفت : اگر می خواهیم جامعه ای عاری از اعتیاد داشته باشیم ، باید مشارکت زنان را مد نظر قرار دهیم .
پور یوسف مدیرکل بهزیستی استان نیز وجود نشاط در جامعه را یکی از مولفه های امنیت اجتماعی در جامعه بیان کرد و گفت: متاسفانه در کشور نشاط اجتماعی ضعیفی حاکم است ، چرا هرجایی می نشینیم باید اشک بریزیم و اگر در جامعه نشاط اجتماعی نباشد به تبع آن خشونت افزایش می یابد .
وی به تصور نادرست جامعه در زمینه آمار طلاق بانوان کارمند و شاغل اشاره کرد و افزود : در بحث طلاق ، آمار بانوان کارمند و شاغل بالاتر از بانوان خانه دار نیست .
عابدین زاده معاون دادستان مشهد نیز در این مراسم با بیان این که طبق ماده 66 آیین نامه دادرسی کیفری سازمان های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر به عنوان شخصیت حقوقی هستند ، افزود : این سازمان ها به عنوان شخصیت حقوقی و به عنوان شاکی خصوصی می توانند عنوان کننده جرم باشند . وی افزود : در قوانین بالا دستی کشور و در برنامه ششم توسعه نیز جایگاه تشکل ها و سازمان های مردم نهاد به خوبی دیده شده است و باید برای آگاهی از این قوانین اطلاع رسانی شود .

منبع : روزنامه خراسان

دیدگاه خود را ارسال کنید.