به نام آنکه دوباره این افتخار را نصیبم کرد تا همه فرشتگان عزیز گلستان علی (ع) را دوباره زیارت کنم. به امید آنکه گل های عزیز وطنم در آینده نزدیک، آینده ساز جاودان مملکتم شوند.
آرش معیریان
آرش معیریان
05 / 09 / 1396 لیلا هاشمی ,

آرش معیریان را بیشتر بشناسیم…
آرش معیریان در بیست و پنج آبان ماه سال 1350 در تهران متولد شد. وی کارگردان و تدوینگر ایرانی است.
او ابتدا در رشته برنامه نویسی کامپیوتر تحصیل می کرد اما این رشته را بعد از دریافت مدرک فوق دیپلم ادامه نداده است. پس از آن لیسانس کارگردانی سینما از دانشگاه هنر و فوق لیسانس ادبیات نمایشی از دانشگاه تهران دریافت کرده است.
فعالیت هنری آرش معیریان بدین شرح است: عضو کانون تدوینگران خانه ی سینما، عضو کانون کارگردانان خانه ی سینما، مدرس کارگردانی فیلم و تدوین در دانشگاه های هنر (دانشکده ی سینما و تئاتر)، دانشگاه سوره (تهران و اصفهان) و دانشگاه جامع علمی کاربردی سروش (صداوسیما)، مؤلف و مترجم متون سینمایی (در حدود 40 عنوان مقاله) در نشریه ها و ماهنامه ها و فصلنامه هایی چون: فارابی، بیدار، بیناب، هنرنامه و نقد سینما. عضو هیئت علمی دانشکده سینما و تأتر دانشگاه هنر، مدیر گروه سینمای دانشگاه هنر
شروع فعالیت حرفه ای آرش معیریان در سینما از سال 1370 با دستیاری کارگردان/ منشی گری صحنه و دستیاری تدوین بود که مجموعاً به 25 فیلم سینمایی و سریال می رسد، سازنده آنونس برای فیلم های سینمایی (حدود 10 آنونس)، نگارش کتاب «زیبایی شناسی سینمای تداومی» برای «دفتر پژوهش های سیما»، تدوین حدود 40 فیلم سینمایی، سریال و فیلم داستانی برای سینما و تلویزیون، سازنده حدود 10 عنوان فیلم کوتاه، مستند و کلیپ، سازنده ی سه فیلم سینمایی.
آرش معیریان با ساخت فیلم های سینمایی همچون کما، چپ دست، شارلاتان، شیر و عسل و داماد خجالتی نشان داده همواره نگاه و توجه ویژه ای به گیشه و جذب مخاطب دارد. او فعالیت حرفه ای خود را در سینما از سال ۷۰ با دستیاری کارگردان و دستیاری تدوین آغاز کرد و در سال 1382 با ساخت فیلم سینمایی کما در سینما به شهرت رسید. فعالیت های معیریان اما فقط به سینما محدود نمی شود و او با ساخت فیلم های تلویزیونی همچون زهر و پادزهر، که دریا میرود و گامی در تاریکی، در میان مخاطبان بیشتری به محبوبیت رسید. اولین ساخته ی تلویزیونی معریان اینجا تهران است می باشد، کارگردانی مجموعه پیدا و پنهان نیز برعهده او بود که این مجموعه به مقوله امنیت ملی می پردازد و دو اپیزود آن به نام های تنهایی و چراغ ها را تو خاموش کردی را معیریان کارگردانی کرده است.

دیدگاه خود را ارسال کنید.