orphan

معرفی گلستان علی (ع)

 بزرگترین موسسات هیات امنایی نگهداری فرزندان بی سرپرست در کشور می باشد که با استعانت از درگاه ایزد منان و پیروی از مولای پرهیزگاران، حضرت علی (ع)، با مجوز سازمان بهزیستی تعداد زیادی فرزند را به صورت شبانه روزی تحت پوشش دارد وعلاوه بر نگهداری در حالت فرزندان واقعی تعلیم وتربیت آنان را تامرحله استقلال کامل «تحصیل، اشتغال، مسکن و ازدواج » عهده دار می باشد. بدیهی است کلیه امور آموزشی، فرهنگی، عقیدتی و اخلاقی فرزندان، با نظارت ودقت توسط مربیان و کارشناسان ورزیده و متعهد پیگیری و هدایت می شود. همچنین موسسه تلاش می نماید با حمایت مادی و تربیتی خانواده های نیازمند، فرزندان در بستر آغوش خانواده ها رشد یافته و از واگذاری آنان به مراکز نگهداری جلوگیری شود. ضمنا بیش از ۲۵ مرکز نگهداری در مناطق محروم استان نیز از کمک های موسسه برخوردار میگردند و اخیرا با توجه به گستره فعالیت های موسسه و ارتباط خیرین محترم از اقصی نقاط میهن اسلامی مجوز کشوری موسسه صادر گردیده است و با عنایت به کیفیت خدمات و برنامه ریزی ها، موسسه دارای استاندارد مدیریت کیفیت و روابط اجتماعی از کانادا شده است.

تاریخچه و نحوه تاسیس

درسال ۱۳۸۳ کمتر کسی تصور می کرد گلستان علی (ع) بتواند به اهداف والای خود برسد، اما امروزه مؤسسه گلستان علی (ع) از بزرگترین مؤسسات نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست، سربلند و سرافراز است .
۱۲ سال پیش و به مناسبت عید غدیر خم ، جمعی از افراد خیر و نوع دوست گرد هم آمدند و با نیتی خالص و الهی پا در رکاب پدر یتیمان دنیا حضرت علی (ع) نهادند و امروزه گلستان علی (ع) به شماره ثبت ۱۵۶۵ و دارای پروانه تاسیس کشوری به شماه ۹۰۰/۹۲/۹۹۱۳۷ مورخه ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ با کمک ها و حمایت ها و افکار متعالی اعضای هیات مدیره ، هیات امنا ، خیران و کارکنان صدوق خود جمع زیادی از پسران و دختران را به عنوان فرزند تحت پوشش خدمات شبانه روزی قرارداده است .
گلستان علی (ع) با دارا بودن ۸ مرکز شبانه روزی دو خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه، یک مهدکودک و تعدادی واحد های مستقل همچنان برای رسیدن به اهداف بلند خود و دستیابی به جایگاه ایده آل تلاش می کند و همگان نیک می دانند که این مؤسسه با پیروی از یگانه ابر مرد تاریخ بشریت مولای متقیان حضرت علی (ع) در امر تعلیم و تربیت فرزندان موفق بوده است .

history-of-golestanali
rezazade

مدیر عامل موسسه

جناب آقای سید حمید رضازاده مدیر عامل موسسه گلستان علی (ع)
سلام به هر کسی که الان در حال خواندن این مطلب است مخاطب می تواند هر کسی باشد، در هر سنی پدر، مادر، فرزند هرکسی که قلب داره، روح داره، احساس داره هر کسی که می تواند فکر کنه- فکر کنه پیرامون اطرافش- فکر کنه به اینکه در هر سنی که هست تا حالا به چه آرزوهایی فکر کرده، به چه بخشی از آرزوهایش رسیده برای مانده از آرزوهایش چه راهی دیگر را باید بره. یک کودک با یک عروسک خوشحال می شه ولی به آرزوهایش فکر نمی کنه ولی بعد از دوران کودکی آرزوها و امید ها در او پیدا می شن- مثلاً عروسک بزرگتر- سه چرخه- بعد دوچرخه، تبلت ، بازی های کامپیوتر- دوست داره هی بزرگ بشه- دختر بچه ها کفش های پاشنه بلند مادر شونو می پوشن- پسر بچه ها به جورای مخفی پُرزای صورتشونو می زنن تا ریش سیبیل در بیارن- یک کودک ۹ ماهه داشته فکر می کرده که وقتی وارد این دنیا شد چطوری زندگی شو شروع کنه. وقتی چشماشو باز می کنه و این همه هیجان در اطرافش می بینه، شروع می کنه به محک زدن- خیلی از این کودکان، از همون اول می فهمن نازشون خیلی خریدار داره پس چند نوع گریه های خاص رو امتحان می کنن و بعد می فهمن که برای رسیدن به خواسته شون باید چه کار کنند و این ادامه داره تا الان.

هیئت مدیره گلستان علی (ع)

اصغر تشکری

عضو هیات مدیره

جواد اکبیا

نائب رئیس

مجتبی شگفته

رئیس هیات مدیره

سعید عباسیان

عضو هیات مدیره

مصطفی موسسی

عضو هیات مدیره

سعید شیعه علی

عضو هیات مدیره

عیسی گودرزی

بازرس

رضا وزیری

عضو علی البدل

امیر الهی

عضو علی البدل

ارکان گلستان علی (ع)

امروزه هر موسسه، اداره، نهاد و سازمانی با افکار عمومی سروکار دارد و نیازمند تصویر روشنی از خود نزد جامعه هدف است. روابط عمومی به واقع پلی است میان مخاطبان و موسسه و مجموعه ای از اقدامات و کوششهای حساب شده ای است که برای برقراری ارتباط موثر و هدفمند با گروه هایی که با موسسه در ارتباط هستند، انجام میدهد. روابط عمومی، وظیفه روبرو شدن سازمان و موسسه را با مخاطبانش از طریق پرداختن به موضوعات، مطالب، اخبار و … انجام می دهد. در عین حال سخنرانی ها، برگزاری کنفرانسها، همایشها، کار با رسانه، ارتباطات، فعالیت در حوزه های اجتماعی و فرهنگی، جذب مخاطبان و جامعه ، هدف و اعتماد سازی از زمره وظایف این حوزه است. با توجه به توضیحات فوق روابط عمومی گلستان علی (ع) آیینه ای است که رفتارهای موسسه و خواسته های مخاطبان در آن منعکس خواهد گردید. لذا از تمامی مخاطبان گرامی درخواست میشود با رهنمود های ارزشمند، گزارشات و مطالب متناسب با جامعه، هدف و سایر نکات روابط عمومی موسسه را یاری نمایید.

فرزندان تحت پوشش گلستان علی(ع) از 3 سالگی تا دانشگاه در سطح شهر مشهد سکونت داده شده و به صورت شبانه روزی نگهداری می شوند. این کودکان با در نظر گرفتن آدرس محل نگهداری (خانه فرزندان)، در بهترین مدارس در کنار دیگر دانش آموزان، ثبت نام و مشغول تحصیل می شوند. با عنایت به پیشینه رشد جسمانی و روانی و تربیتی که دارند، متاسفانه اغلب از نظر درس و تحصیلی از ضعف جدی برخوردار می باشند. در همین راستا با مشورت اساتید مجرب و بررسی و تحقیق انجام شده توسط تیم تخصصی که در شورای آموزشی و پرورشی موسسه انجام گرفته و تحلیل نتایج آن برای رفع نسبی موانع موجود برای بهبود وضعیت آموزشی و تحصیلی این فرزندان درمراکز 7 گانه گلستان علی(ع)، طرح پشتیبان آموزشی را مطرح و درسال تحصیلی گذشته به اجرا گذاشتیم و با مقایسه کارنامه تحصیلی سال گذشته و امسال به نتایج قابل قبولی برای اولین سال اجرا دست یافتیم. لازم به یادآوری است که براساس منشور گلستان علی(ع) شرایط تحصیل برای دانش آموزان تا بالا ترین مقاطع تحصیلی فراهم می باشد.

به طور کلی برای رشد صحیح و سالم فرزندان برنامه ریزی و ساماندهی امور روانشناسی و مشاوره یکی از اصول زیربنایی موسسه محسوب می شود. امور روانشناسی و تربیتی از آنجایی مهم است که می تواند زیربنای اخلاق، تحصیل و آموزش، رفتارهای اجتماعی و… قرار گیرد. گذر زمان یک مطلب بسیار مهم در ارزیابی میزان تاثیر کار پرورشی و تربیتی است و در واقع برای حصول نتیجه ای که به چشم بیایید بایست یک بازه زمانی تعریف کرد، نمود و بروز کار تربیتی و روانشناختی کمتر در کوتاه مدت قابل ارزیابی است. فعالیت های انجام شده در حوزه روانشناسی موسسه در طی یک سال گذشته:
1- ارزیابی و بکارگیری تعدادی کارشناس ارشد روانشناسی
2- تشکیل شورای هماهنگی روانشناسی
3- تعریف ساختار نظارتی تخصصی برای ارزیابی و هدایت امور روانشناسی (با همکاری متخصصین و اساتید دانشگاه).

از موثرترین بخش ها در جذب کمک های نقدی و غیرنقدی خیرین در هر خیریه، واحد مشارکت می باشد که به هدایت و ساماندهی مشارکت افراد خیر در اموری همچون ساخت و ساز مجموعه فرهنگی و آموزشی، نگهداری و حمایت از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست، رفع نیازهای اولیه اقتصادی، اشتغال، ازدواج، دارو و درمان و… . فرزندان و خانواده های تحت پوشش موسسه اقدام می نماید. این واحد با توسل به فطرت انسان دوستی و نوع پرستی هموطنان و شهروندان عزیز در تحقق طرحهای مشارکتی نسبت به جمع آوری کمک های نقدی(صدقات، زکات، فطریه، …) از طریق مراجعه پیک، واریز به حساب، پرداخت آنلاین و مراجعه حضوری و جمع آوری کمک های غیرنقدی و همچنین بهره جویی از خادمین افتخاری و دهها طرح دیگر نسبت به معرفی اهداف و دستاوردهای موسسه از طریق درگاه الکترونیکی(سایت)، کانال اطلاع رسانی تلگرام و سایر ابزارهای اطلاع رسانی اقدام می نماید.

مددکاری اجتماعی عبارت از مجموعه ای متشکل از تدابیر و روانشناسی، مشاوره و فعالیتهای حرفه است که در قالب نهادها، سازمانها و موسسات رفاهی، توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیت بدنی عرضه می شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی افراد و قشرهای جامعه زمینه بهزیستی، رشد و تعالی آنها را فراهم آورد. با توضیحات ارائه شده اهمیت مددکاری اجتماعی در موسسات خیریه به عنوان یکی از ارکان اساسی موسسات مورد توجه میباشد و در گلستان علی (ع) به این مهم توجه خاصی گردیده و بخشی از فعالیتهای مدیریت واحد مددکاری موسسه که متشکل از تعدادی از متخصصین مددکاری میباشد علاوه بر دفتر مرکزی در کلیه خانه ها بصورت تمام وقت به امور مددکاری مشغول هستند و بخشی از نیازهای مددکاری موسسه از طریق داوطلبان و خانواده های علاقه مند تامین می گردد.

یکی از رویکردهای مهم موسسه گلستان علی (ع) فعالیت در حوزه فرهنگی و هنری است و در این راستا نگارخانه گلستان علی (ع) راه اندازی شده است که از نگارخانه های مهم و تاثیرگذار در بین مراکز فرهنگی و هنرمندان مشهد می باشد. نگارخانه گلستان علی (ع) با کسب مجوز از ادارات و نهادهای ذی ربط و در دو بخش فضای باز و فضای بسته از محیطی مناسب جهت برپایی نمایشگاه، جشنواره، میزگرد و سایر برنامه های فرهنگی و هنری برخوردار است. ضمن اینکه مکان این نمایشگاه در خیابان دانشگاه 29 واقع شده و از منظر تردد شهروندان و موقعیت مکانی دارای شرایط مناسبی است

از مهمترین فعالیت های موسسه ایجاد واحد اشتغال و کارآفرینی می باشد، فرزندان از سال های ابتدایی با حرفه و مشاغل مختلف، رشته های تحصیلی و سایر موارد جهت تصمیم سازی جهت آینده آشنا می گردند و به محض فراغت از تحصیل به مراکز کار در رابطه با تحصیلات و توانایی های دوران تحصیل هدایت می گردند. بخش دیگری از واحد اشتغال به خانواده هی آسیب پذیر به ویژه سرپرستان خانوار اختصاص داده شده است که با ایجاد اشتغال سعی می شود خانواده های نیازمند از واگذاری فرزند به مراکز خیریه خودداری کرده و فرزند در خانواده رشد و تربیت یابد.

همزمان با آغاز فعالیت موسسه باتوجه به نقش ورزش در اصلاح و تربیت به ویژه ایجاد حس تعاون و جامعه پذیری فرزندان و در کنارتوجه به مسائل اخلاقی و درسی فرزندان، ورزش نیز در اولویت برنامه های فرزندان قرار گرفته است. با توجه به اهمیت نقش ورزش در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توجه به این نکته که ورزش از جمله عواملی است که می تواند فرد را در دستیابی به اهداف خود، از راههای مقبول اجتماعی یاری کند، موسسه گلستان علی(ع) اقدام به تشکیل مدیریت تربیت بدنی نموده و با دعوت از کارشناسان تربیت بدنی، تلاش می شود که ورزش فرزندان را برنامه ریزی اصولی نماید به نحویکه هر فرزند حداقل در یک رشته ورزشی فعالیت کند. باتوجهی که برای ورزش فرزندان به عمل آمده است تاکنون فرزندان صدها عنوان قهرمانی استانی و کشوری را احراز نموده اند. ضمنا گلستان علی (ع) اولین خیریه ای است که مجوز باشگاه ورزشی دریافت داشته و ایجاد آکادمی ورزشی با تمام ابعاد مورد نظر می باشد.

اصولا آموزش های غیر مستقیم در قالب فعالیت های پرورشی و فوق برنامه می تواند نقش بسزایی در رشد ابعاد شخصیتی فرزندان داشته باشد، خصوصا در کودکان و نوجوانان که مستعد انواع یادگیری و الگوبرداری هستند. در حوزه تربیت فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست که عموما با توجه به پیشینه هر فرزند درجاتی از آسیب های روحی و روانی و اجتماعی قابل مشاهده می باشد، کار پرورشی و برنامه ریزی های تربیتی شکل خطیر و ویژه تر به خود گرفته و نیازمند کارشناسی های همه جانبه در رفع آسیب ها و معضلات می باشد. در حوزه پرورشی موسسه گلستان علی (ع) سعی برآن دارد تا با مشاوره های بالینی فردی و گروهی و همچنین آسیب شناسی و نیازسنجی های رفتاری، اخلاقی، آموزشی و… فرزندان، دیدگاه و شناخت عمیقی از شرایط فرزندان بدست آورده و بر اساس آن به طراحی و برنامه ریزی فعالیت های اجرایی در جهت کاهش یا رفع آسیب ها بپردازد.

افتخارات گلستان علی (ع)

مشاوران