07 مرداد

فرزند سالاری

صمیمیت با کودک نباید به اندازه ای باشد که اقتدار پدر و مادر را زیر سوال ببرد. خانواده هایی که انتظارات فرزندان خود را بیش از حد برآورده می کنند، به او اعتماد به نفس کاذب می دهند امروزه شاهد خانواده هایی هستیم که درآن ها فرزند سالاری حاکم است. اما روش های اصولی برای برطرف کردن این نوع رفتارها کدامند؟
تعریف فرزندسالاری
وقتی محور خانواده روی فرزندان و امور آن ها باشد، این خانواده را فرزند سالار گوییم، طبق تحقیقات دانشگاه صنعتی شریف در 70 درصد جامعه فرزند سالاری حاکم است. دلیل این است که برخی نیازهای مادر یا پدرها که در سیستم مادرسالارانه یا پدرسالارانه بزرگ شده اند، سرکوب شده و برای اینکه فرزندان آنها تجربه مشابه شان را نداشته باشند فرزند سالاری درسیستم خانواده به وجود می آید.
خانواده ها برای کم کردن نگرانی ها درباره آینده فرزندشان تمام تلاش خود را برای برآورده کردن نیاز های فرزندشان انجام می دهند و در این راه حتی از خود و نیازهایشان نیزمی گذرند. این مسئله نیز در ایجاد جو فرزند سالاری نقش دارد.
صمیمیت زیاد ممنوع
خانواده باید با فرزندشان صمیمی باشند اما این صمیمیت نباید به اندازه ای باشد که اقتدار پدر یا مادر را زیر سوال ببرد و احترام به والدین را فراموش کند.
فرزند سالاری نیز در خانواده هایی که والدین هنگام بحث ها و اختلافات شان سعی می کنند تا حمایت فرزندشان را به سمت خود جلب کنند نیز شکل می گیرد. در چنین محیطی کودک به خوبی رشد نمی یابد. می توان گفت نوع ارتباطی که والدین با یکدیگر دارند تاثیر زیادی در شکل گرفتن فرزند سالاری دارد.
در گذشته میزان همبستگی و نزدیکی بین کودکان بیشتر بود. اما امروزه حس رقابت بیشتر شده و کودکان برای اینکه بتوانند با دوستان و همسالان خود رقابت کنند داشته های خود را به آنها عرضه می کنند. و اگر داشته های کودکی کمتر از بقیه باشد مورد تمسخر قرار می گیرد و کودک برای این که بتواند در چنین محیطی دوام بیاورد خانواده اش را برای برطرف کردن نیازهایش تحت فشار قرار می دهد.
و خانواده ها که دوست ندارند فرزندشان تمسخر همسالان را تجربه کند نیازهای کودک را برطرف می کنند؛ که نتیجه ی آن فرزند سالاری است و به تریج باعث ایجاد فاصله بین کودک و والدین می شود.
اگر کودکی که تمام نیازهایش برآورده شده است در محیطی قرار بگیرد که خواسته و نیازش درآنجا برآورده نشود دو حالت برایش رخ می دهد، حالت اول خشم وحالت دوم ناتوانی و احساس ضعف نسبت به توانایی های خود. والدین باید به صورت منطقی و به جا نیازهای کودک را برآورده کنند. فرزندسالاری از طرفی باعث خودشیفتگی کودک می شود و از طرفی عدم اعتماد به نفس را برای او همراه دارد.
راهکار چیست؟
والدین باید ارتباط عاطفی و صمیمی با فرزند خود ایجاد کنند اما در این رابطه باید تعادل را رعایت کنند و اقتدار خود را حفظ کنند. والدین باید در رابطه با فرزندانشان صداقت داشته باشند یعنی اگر در مواقعی نمی توانند نیاز فرزندشان را برآورده کنند با او روراست باشند و فشار را بر خود تحمیل نکنند.
تعامل خوب والدین با فرزندان تاثیر مثبتی در اعتماد به نفس کودکان دارد. کودکی که اعتماد به نفس بالایی دارد والدین خود را برای ارضای خواسته هایش در فشار قرار نمی دهد و انطباق و سازگاری بیشتری با محیط دارد.
اگر بین فضای فرزندسالاری و پدرسالاری یا مادرسالاری باید تعادل برقرار باشد خانواده در حالت ایده آل خود قرار می گیرد. در یک خانواده سالم تمام اعضای خانواده با یکدیگر تعامل دارند و انتقادات از هم را بیان می کنند.

مولف: لیلا هاشمی

دیدگاه خود را ارسال کنید.