29 دی

سایه شوم آسیب ها بر سر کودکان

فقر، اعتیاد و طلاق از جمله آسیب هایی به شمار می رود که کودکان در بهترین مرحله رشد و تکامل جسمی خود با آنها مواجهه می شوند و این آسیب ها تاثیرهای فراوانی بر جسم و جان آنها می گذارد که این امر پیامدهای غیرقابل جبرانی در حال و آینده آنان خواهد داشت.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «برنامه ریزی برای ایجاد شرایط زندگی کم خطر برای کودکان، تدبیر دولت ها برای حل چالش های محیط زیست و خشونت در مغزهای کوچک زنگ زده» از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود که در مطبوعات  برجسته شده است.

روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «آوارگی کودکان زندان» آورده است: شاید کم باشند و به چشم مسئولان نیایند، اما آنها کودکانی هستند که پابه‌پای مادرانشان مجازات می‌شوند. کودکانی که یا قبل از به دنیا آمدن زندان را تجربه می‌کنند یا در سال‌های ابتدایی در حصار میله‌های زندان قد می‌کشند. در واقع آنها محکومند. محکوم به جرم نانوشته‌ای که باید آن را پشت سر بگذارند. با این حال برخی‌ می‌گویند که نباید کودکان از مادرشان جدا شوند و برخی دیگر نیز براین باورند که محیط زندان اثرات ناگواری روی کودکان می‌گذارد. از سوی دیگر، پای مجازات‌های جایگزین نیز به میان آمده است. آنچنان که می‌توان به جای زندان حکمی را برید که کودکان برای همیشه در آغوش گرم مادرانشان سکنی گزیزنند. کودکان زندان، قربانیانی هستند که مجبورند بخشی از عمر خود را پشت میله‌های زندان بگذرانند و بخش دیگر را در انتظار آزادی مادرشان باشند. انتظاری که به قیمت حضور نصف و نیمه مادر و بزرگ شدنشان تمام می‌شوند.

روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «حراج کودکان» می نویسد: کودک‌ فروشی، کود‌‌ک‌آزاری، نوزاد فروشی از جمله عناوینی هستند‌‌ که به کرات توسط رسانه‌ها و فعالان حقوق کودک شنیده شده و می‌شود‌. هرچند به‌جهت اهمیت موضوع و نیز رعایت حقوق کودکان به ‌واسطه صد‌‌مات جبران‌ناپذیری که متحمل می‌شوند، قانون‌گذار چترحمایتی خود را بر سر کودکان گسترانده است اما تجارب تلخ این سال‌ها و کودکان معصومی که گرفتار باندهای گوناگون شده‌اند نشان داده که این قوانین در عمل کافی نبوده و در حال حاضر به‌جهت نقص قوانین، فقراقتصاد‌‌ی و فرهنگی و حتی در برخی موارد طمعکاری برخی از افراد، پدیده‌ای شوم و نامبارک به نام کود‌‌ک‌فروشی رواج یافته است. پدیده‌ای که به سرعت شیوع پیدا کرده و تهدیدی خطرناک برای این موجود‌‌ات بی‌گناه شده است و با توجه به مخاطرات جد‌‌ی و تبعات منفی آن، اکنون کودک‌فروشی به د‌‌غد‌‌غه‌ای اجتماعی تبدیل شده‌است.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «بازی بی نتیجه کودکان در زمین رسانه» نوشت: اغلب کودکان به نشریات علاقه دارند و به واسطه آن کم‌کم به کتابخوانی جذب می‌شوند. درست کردن نشریات دیواری در مدارس که بیشتر دانش‌آموزان انجام داده‌اند، نمونه‌ای از گرایش بچه‌ها به نشریات است. اما مطبوعات و رسانه‌ها درجامعه ما چقدر به کودکان توجه می‌کنند و در کدامیک از آن‌ها صفحه‌ای به کودکان اختصاص داده شده است؟ اصولا ادبیات کودک و نوجوان نوزادی‌ است که در دل مطبوعات متولد شده و پرورش یافته است. با نگاهی به گذشته‌های دور، زمانی که ادبیات کودک و نوجوان به‌طور جدی در ایران شروع شده می‌بینیم که در مطبوعات شکل گرفته است. در آن زمان بخش‌هایی از مطبوعات و مجلات به ادبیات کودک و نوجوان اختصاص ‌داده می‌شد و مجلات پیک که پیش از انقلاب منتشر می‌شد را شاید بتوان از منحصر به‌فردترین مطبوعاتی دانست که به‌طور جدی به ادبیات کودک و نوجوان می‌پرداخت و برای گروه‌های مختلف سنی چاپ می‌شد. ‏

دیدگاه خود را ارسال کنید.