05 مرداد

دلایل و معنای استرس و اضطراب در کودکان

استرس و اضطراب در کودک چه معنایی می تواند داشته باشد؟

اضطراب نوعی حس ناخوشایند است از ترس که منشای ناشناخته ای دارد. به این نکته توجه داریم که همه انسان‌ها در طول زندگیشان حداقل برای یک بارهم شده سطحی از استرس و اضطراب را احساس می‌کنند اما این احساس تا هنگامی که مانع فرد در امور عادی زندگی نشود دردسرساز نیست.
اما عده ای از کودکان به دلیل احساس اضطراب دچار اختلال در خواب می شوند و رفتارهای پرخاشگرانه درآن ها به وجود می آید و دراین مرحله باید به روانپزشک مراجه شود تا درمان‌های ابتدایی و پیشگیرانه را برای جلوگیری از شدت یافتن بیماری تجویز کند. البته این مسائل در زمانی که کودک از والدین خود جدا می شود افزایش می یابد.
علائم اضطراب در کودک
این نکته را بدانید که بزرگترین ترسی که کودک دارد جدا شدن و دوری از مادرش است که این ترس از زمان نوزادی در کودک وجود دارد به گونه ای که کودک از چهره غریبه دوری می‌کند. ترس ‌های دوران کودکی اغلب به دلیل واکنش به محیط اطراف و عدم احساس امنیت در آن است.
اگراین ترس‌ها ادامه دار باشد با علائمی در کودک ظاهر می گردد مانند ناخن جویدن، بی خوابی، شب ادراری، حالت تهوع، اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و… و می دانیم درصورتی که این علائم درکودکی درمان نشود در بزرگسالی دردسرساز می شوند.

به طور کلی یکی از دلایلی که کودکان از رفتن به مدرسه می هراسند، ترس و اضطراب جدایی است. هرچه کودک به مادر خود وابسته تر باشد این اضطراب بیشتر می‌شود. حدود 3.5 درصد از کودکان در سال اول ابتدایی از مدرسه رفتن می هراسند و تحقیقات نشان می دهند که تعداد دختران در این مسئله بیشتر از تعداد پسران است.

 

مولف: لیلا هاشمی

دیدگاه خود را ارسال کنید.