01 مرداد

تربیت هلیکوپتری

با انتشار کتابی با عنوان ” بین والدین و نوجوانان” در سال 1969 برای اولین بار اصطلاح “واحد هلیکوپتری” رواج یافت. این کتاب شرایط زندگی نوجوانی را بیان می کند که والدین او مانند یک هلیکوپتر او را تحت نظر دارند و از او مراقبت می کنند. پس از آن از این اصطلاح برای پدر و مادرهایی که پس از ورود فرزندانشان به دانشکده آن ها را از راه دور بسیار تحت نظر داشته اند و مراقبت افراطی دارند استفاده شده است.
به نقل از مدیران دانشکده ها و مراکز آموزشی یکی از کارهایی که والدین هلیکوپتری برای تحت نظر داشتن فرزندان خود انجام می دهند این است که هر روز صبح به فرزندشان تلفن بزنند تا وی را برای حضور در کلاس درس از خواب بیدار کنند. اغلب این والدین بسیار تلاش می کنند تا برای فرزندشان شغل بیابند و برای او رزومه درست می کنند.این والدین برای یافتن شغل برای فرزندشان با شرکت ها تماس می گیرند و بدون دخالت فرزندشان به مذاکره و گفت و گو درباره ی شرایط کار و حقوق و پاداش می پردازند.
پدر و مادر های هلیکوپتری می توانند کمک کننده باشند؟
در پاسخ به این سوال باید گفت شاید ظاهرا حساسیت ها و گرفتار بودن والدین با امورات زندگی فرزندشان مسئله خوبی به نظر برسد. این چنین والدینی اکثرا بهترین اهداف را برای زندگی و آینده فرزندشان دارند و سعی می کنند با انجام این کارها بهترین مدیریت را برای زندگی فرزند خود داشته باشند. از فرزندان این نوع والدین می توان انتظار داشت که اعمال دفتری خود را انجام دهند، فرم درخواست کمک هزینه تحصیل را کامل کنند و تکالیفشان را سر وقت انجام دهند.
پدر و مادرهای هلیکوپتری به ویژه آنها که فرزندان کم سن تر دارند احتمالا در هر لحظه دقیقا می دانند فرزندشان کجاست هرچند که این مسئله برای امنیت فرزندان نیاز است. آنها احتمالا دوست های فرزندشان را به خوبی می شناسند و از عملکرد وی در مدرسه کاملا آگاه هستند.

معضلاتی که پدر و مادر های هلیکوپتری ممکن است ایجاد کنند

اکثر والدینی که شیوه هلیکوپتری در تربیت فرزندان خود دارند احتمالا متعلق به بازه زمانی هستند که زاد و ولد افزایش داشته است. هنوز تحقیقات چندانی در مورد آثار مخرب و پی آمد هایی که این نوع تربیت روی فرزندان دارد انجام نشده است به این دلیل که آن ها همکنون به بلوغ و دوران نوجوانی می رسند.

اما این گونه به نظر می رسد که آثار و عواقب بد روی فرزندان داشته باشد و والدین برای تربیت نوجوانان بزرگ تر باید روش های مفید و موثرتری را بیابند.

تربیت هلیکوپتری و عدم مهارت فرزندان در حل مسائل و مشکلات

بچه ها در هر مرحله ای از زندگی باشند باید سطحی از مهارت های حل مسئله مخصوص سن خود را داشته باشند. خواه کودک 5 ساله ای باشد که نیاز دارد مفهوم صحیح کلمات را درک کند خواه فرد 25 ساله ای باشد که در جست و جوی شغل است. بچه ها باید یاد بگیرند و بدانند چگونه از پس مشکلات خود برآیند و آن ها را حل کنند.
اگر والدین همه مشکلات فرزندان شان را پیگیری و رفع کنند، کودکان مهارت حل مسئله را نمی آموزند.

عدم استقلال فرزندان

فرزندان این گونه والدین شخصیت به شدت وابسته ای دارند. مادری را در نظر بگیرید که هر روز صبح فرزند 19 ساله اش را به وسیله تماس گرفتن با او برای حضور در کلاس دانشکده از خواب بیدار می کنند و از حضور او در کلاس اطمینان می یابد، چنین فردی هرگز نمی آموزد که چطور خودش به تنهایی این امر را انجام دهد. پدر و مادر ها وظیفه دارند به فرزندان شان زندگی کردن در اجتماع را بیاموزند و این که چگونه به خود متکی باشند.
بچه ها باید مهارت پرسش سوال داشته باشند و اگر نیازی داشتند با کلمات واضح و شیوا حرفشان را بیان کنند. در محل کار اینگونه بچه ها، والدین آن ها همراهشان نیستند که هر وقت مشکلی داشتند، یا رئیس بدی داشتند یا از سیاست چالشی که در محل کارشان حاکم است رنج می بردند از حقوق آن ها دفاع کنند.

سپر بلای فرزندان نشدن

فرزندان مان باید اجازه داشته باشند تا با پیامدهای طبیعی و معمول که در زندگی وجود دارد مواجه شوند. بنابراین موقعیت هایی پیش می آید که فرزندان در شرایطی که والدین در آن مداخله نمی کنند قرار می گیرند، و باید با پیامدهای طبیعی زندگی بدون کمک والدین دست و پنجه نرم کنند.
فرد 19 ساله ای را در نظر بگیرید که باید دلیل عدم حضور در کلاس را (مثلا به دلیل خواب ماندن) برای استادش توضیح دهد و رضایت وی را جلب کند در غیر این صورت عواقب آن را در نمراتش خواهد دید. در هر صورت، اگر مادر چنین فردی همیشه با بیدار کردن وی مانع وقوع این مسئله برای این شخص شوند وی هیچ گاه قوانین زندگی واقعی را تجربه نخواهدکرد. ضروری است که بچه ها بدانند در اجتماع تنها خودشان مسئول اعمال خودشان هستند.
ایجاد تداخل در رابطه فرزندان با والدین
عملکرد تربیت هلیکوپتری احتمالا در رابطه فرزند با والدین نیز تداخل ایجاد کند. کنترل کردن پیاپی انجام شدن تکالیف توسط فرزند یا چک کردن کوچکترین حرکت وی، احتمالا باعث می شود فرزندت از والدین فاصله بگیرد و تمایل چندانی به ارتباط با آن ها نداشته باشد. یک رابطه سالم به گونه ای است که فرزندان را تشویق می کند به این که نیازها، مسائل و مشکلاتشان را با والدین شان درمیان بگذارند. یک والد هلیکوپتری ممکن است باعث سکوت فرزندش شود و فرزند مسائل و مشکلات را به صورت اسراری برای خود نگه دارد تا این گونه حریم خصوصی را برای خودش ایجاد کند.

مولف: لیلا هاشمی

دیدگاه خود را ارسال کنید.