10 مرداد

تاثیرات مادران شاغل بر نحوه تربیت فرزندشان

06برآورده‌کردن نیازهای کودکی که برای هر کارش به شما نیاز دارد به اندازه کافی سخت و طاقت‌فرساست؛ حالا اگر این وظیفه با مسوولیت‌های کار بیرون از خانه هم ترکیب شود، شرایط بسیار سخت‌تر خواهد شد.
شرایطی که فقط مادران شاغل آن را درک می‌کنند، اگر شما هم یک مادر شاغل هستید حتما مفهوم کمبود وقت، خستگی و نگرانی را بسیار خوب درک می کنید. نگران نباشید! ما می خواهیم به شما کمک کنیم که بتوانید کمی به زندگی و مسئولیت های خود سروسامان بدهید. تجربه نشان داده با برنامه‌ریزی و همکاری سایر اعضای خانواده، به‌عنوان یک مادر و زنی شاغل، می‌توان بر این مشکلات پیروز شد و به برنامه‌های مختلف زندگی رسید.
اگر شما بین نقش های مختلف خود تعادل و هماهنگی ایجاد نکنید دچار مشکل می شوید. به طوری که ممکن است این مسئله از یک طرف باعث آسیب هایی چون خستگی مفرط، استرس های مداوم، فشارهای روحی و روانی و افسردگی شود و از طرف دیگر منجر به کم رنگ شدن روابط خانوادگی و آسیب های تربیتی و جسمی برای کودکان تان بشود. پیشنهاد ما این است که برای مواجهه صحیح با این مسئله برنامه ریزی دقیق و حساب شده داشته باشید که به وسیله آن بتوانید زمانی را که در خانه هستید کیفیت ببخشید. برنامه‌ریزی برای کار جمعی در خانه، نه تنها به ضرر هیچ‌کس نیست که به نفع همه افراد خانواده است. مطمئن باشید حتی بچه‌های پنج ساله هم می‌توانند بخشی از کارهای خانه را انجام دهند.
خوب است هر شب برای کارهای فردا برنامه‌ریزی کنید و اگر می‌توانید برخی از کارهای مربوط به صبح را شب قبل انجام دهید؛ به عنوان مثال ناهار خودتان و بچه‌ها را آماده کرده و در یخچال بگذارید، لباس‌هایی را که باید شسته شود، داخل ماشین لباسشویی بریزید و از بچه‌ها هم بخواهید هر روز صبح خودشان امورشان را انجام دهند. رفتار و عملکرد شما مهم ترین هدیه ای است که به خانواده می دهید. مادری یکی از مهم ترین نقش های شماست.
یک مطالعه 20 ساله و گسترده بر روی 89 هزار کودک در آمریکا نشان داد، بچه هایی که مادران‌ آنها بیرون از خانه کار می‌کنند، 20 درصد بیشتر از کودکانی که مادران‌ آنها خانه دار هستند، دچار حملات آسم، بستری‌شدن شبانه و جراحات و مسمومیت‌ها می‌شوند. بچه‌هایی در این پژوهش شرکت کردند بین 7 تا 17 سال سن داشتند و به مدرسه می رفتند و کوچک‌ترین خواهر یا برادر آن‌ها هم حول و حوش سن مدرسه بود.
هدف پژوهشگران از حذف کودکان کمتر از سن مدرسه این بود که تنها فرزندانی را بررسی کنند که اشتغال یا اشتغال نداشتن مادران‌ آنها به خاطر سن‌ این بچه‌ها نباشد. یافته‌های جدید، نتایج مطالعات پیشین را به چالش می‌کشد که نشان داده بودند سلامتی کودکان مادران شاغل در وضعیت بهتری است. در یافته‌های پیشین مشخص شده بود، عواملی مثل افزایش درآمد، داشتن بیمه بهداشتی و افزایش اعتماد به‌ نفس مادر شاغل باعث می شود فرزندان سالم‌تری داشته باشد. پژوهش جدید بیان می دارد محدودیت وقت، به مادران شاغل فشار زیادی وارد می‌کند و ممکن است باعث شود نظارت یا مراقبت کمتری در مورد کودکان خود داشته باشند. در کل باید گفت نتایج تحقیقات بالا بیانگر آن نیست که مادران نباید بیرون از منزل کار کنند، بلکه ضرورت تنظیم برنامه هایی برای کمک به مادر در نگهداری و مراقبت صحیح از فرزندانش را نشان می دهد.
برنامه کاری تان نباید با امور خانه تداخل داشته باشد. اگر باید تا دیروقت کار کنید، بهتر است ابتدا با مدیرتان صحبت کنید و بخواهید شرایط را تغییر دهد اما اگر چنین چیزی ممکن نیست، با همسرتان هماهنگ باشید تا هنگامی که شما در محل کارتان هستید، او همراه و کنار کودکان باشد، اما هیچ وقت و در هیچ شرایطی اجازه ندهید کار، تمام وقت شما را بگیرد بنابراین همیشه باید برنامه‌ای برای صرف غذا همراه خانواده، تماشای فیلم کنار همسر و بچه‌هایتان و رفتن به گردش همراه آنها را داشته باشید. یادداشت هایی برایش بگذارید با این مضمون ها که «دختر یا پسرگلم دوستت دارم» یا «همیشه به یادت هستم»؛ چرا که اعتماد به نفس کودکان و روحیه قوی آنها وابسته به احساس چنین امنیتی است. معمولا هر زمانی که بچه ها می خواهند با والدین حرف بزنند، پدر و مادرها آمادگی شنیدن ندارند و به کودک خود می گویند که الان وقت مناسبی نیست. تصمیم بگیرید هر زمانی که بچه های شما تقاضای حرف زدن با شما را دارند به آنها گوش بدهید.

در نهایت هم مراقب باشید خودتان را از یاد نبرید؛ خیلی از مادرها نیازهای خودشان را در اولویت آخر قرار می‌دهند و به بهانه نگهداری از نوزاد، کارهای خانه، فشار کار بیرون و… خود را فراموش می‌کنند، اما بدانید اگر می‌خواهید مادر موفقی باشید باید به خودتان احترام بگذارید و از این طریق انرژی لازم برای انجام کارهایتان را به دست آورید. وقت و یا وقت هایی  را برای بازی کردن با بچه ها درنظر بگیرد و برای آنها شعر بخوانید. همین موضوع باعث می شود بچه ها علاقه بیشتری به حضور در کنار شما داشته باشند علاوه بر اینکه روحیه خودتان هم شادتر می شود.

مولف: لیلا هاشمی

دیدگاه خود را ارسال کنید.