13 مرداد

بازی های کودکانه

رفتار هایی مانند کم‌رویی‌، خجالت‌، و گاهی هراس اجتماعی به صورت پی در پی در برخی از کودکان بروز می کند.که اگر در سن قبل از مدرسه باشد، ممکن است به ‌طور‌کلی تحصیل و درس‌خواندن در کنار سایر بچه‌های هم‌سن ‌و‌سال، برای او یک فوبیا شده و او را دچار کابوس و پریشانی کرده و در ادامه، تمایل و روی‌خوش به انواع کلاس‌ها اعم از مهد‌کودک یا پیش‌دبستانی و دبستان از خود نشان ندهد.
این رفتار به شدت باعث نگرانی والدین می شود و در پی درمان آن خواهند بود. و احتمالا به کتب روان شناسی یا روان درمانگر مراجعه کنند. راه کاری هایی خانگی نیز برای والدین وجود دارد تا به کمک آن ها کودکشان را از این بحران رها سازند.
یکی از روش ها برای بهبود این وضعیت انجام بازی های کودکانه و مسابقه هایی است که توسط پدر و مادر و یا سایر افرادی که با کودک در ارتباط هستند، است.
در ادامه انواع بازی هایی که باعث از بین رفتن هراس کودک از روابط اجتماعی می شود آموزش داده شده است.
بازی مسابقه گویندگی
در این بازی از کودکان بخواهید به تقلید از گویندگان رادیو و تلویزیون هر یک متنی را بخوانند؛ کسی برنده خواهد شد که مسلط تر باشد و متن را بدون اشتباه بخواند.
در این مسابقه به کودک فرصت بدهید و او را تشویق کنید و هربار نقاط قوت او را گوشزد کنید. این بازی را در حضور افرادی که کودک با آنها مانوس تر است انجام دهید.
بازی مصاحبه تلویزیونی
چیزی شبیه میکروفون آماده کنید و به دست کودک خجالتی بدهید و از او بخواهید با دیگر اعضای خانواده مصاحبه کند‌؛ درباره موضوعاتی مثل «‌شام چی دوست دارید؟» یا «چه رنگی را به چه علت دوست دارید؟» و…؛ اگر کودک خوب‌ از عهده پرسیدن این سؤالات بر‌آمد، از او بخواهید در‌باره موضوعات تخصصی ‌تر مثل بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه و… سؤال بپرسد.
حتی میتوانید با استفاده از دوربین از او فیلم بگیرید که کودک پس از تماشای فیلم خود نقاط قوت و ضعف خود را بیابد.
بازی نقل خاطره، داستان، شعر
در این بازی از کودک بخواهید با آرامش کامل یکی از خاطرات خود را تعریف کند یا داستان یا شعری را که بلد است برای دیگر اعضای مسابقه بخواند. یا اگر یک خاطره خانوادگی دارید که مربوط به کل خانواده است، به‌عهده کودک بگذارید تا آن‌را تعریف کند. اجازه دهید کودک با ادبیات خودش و با هر کلمه‌ای که در ذهنش وجود دارد، خاطره را بیان کند و از او ایراد نگیرید. اگر او در حال خواندن شعری است به حالت زمزمه همراه او شعر را خیلی آرام بخوانید و بعد او را بلند تشویق کنید. این مسابقه به کودک جرأت می‌دهد و بسیار در مسیر رفع خجالت و کم ‌رویی نتیجه مثبت خواهد ‌داشت.
بازی چه کسی می‌تواند دیگران را بخنداند
از کودک بخواهید با انجام حرکات خنده ‌دار، دیگر افراد را بخنداند. دیگر افراد شرکت‌کننده باید در مقابل خندیدن مقاومت کنند و کودک باید تمام تلاش خود را بکند. کسی برنده می شود که بتواند افراد بیشتری را بخنداند. در بین کودکان با گروه سنی پیش‌دبستان و پایین‌تر، این بازی جذابیت خاصی دارد.
بازی کامل‌کردن یک داستان
پدر یا مادر ابتدای داستانی را بیان می کنند و از کودک می خواهند طبق سلیقه و نظر و تخیل خود آن را ادامه دهد. کودکی که بتواند بهتر داستان را تکمیل کند، برنده است.
در این بازی مهارت تخیل کودک هم به ‌کار گرفته می‌شود.
بازی پرسش به پاسخ‌ها
پدر یا مادر سؤالاتی را مطرح می‌کنند و کودکان باید به پرسش‌های مطرح‌ شده پاسخ دهند. این بازی حس رقابت را در کودکان ایجاد می کند. بازی کودکان خجاتی معمولاً پس از شنیدن سؤال دوم و سوم به سرعت وارد بازی شده و برای پاسخ ‌دادن اعلام آمادگی خواهند‌ کرد به عنوان مثال می‌توانید سؤال‌هایی از این قبیل (البته با توجه به سن کودکان) از آن‌ها بپرسید :وقتی هوا سرد می‌شود چه می‌کنیم، وقتی هوا گرم می‌شود چه وسیله‌ای روشن می‌کنیم، وقتی بنزین خودرو تمام می‌شود چه باید کرد، وقتی که هوا تاریک می‌شود، غیر از روشن‌کردن لامپ، چه کارهای دیگری می‌شود کرد.
بازی معلم بودن
یکی از بازی‌هایی که در رفع کم‌ رویی و خجالت بسیارمؤثر است، دادن نقش معلم به کودک خجالتی است. این بازی با توجه به هدف‌های آن می‌تواند به شکل‌های مختلف اجرا شود؛ از جمله شیوه‌های برخورد با بچه‌های تنبل و درس‌نخوان، روش‌های تشویق، روش‌های تنبیه، مشخصات یک معلم خوب، اخلاق و رفتار کلاسی و مواردی از این قبیل که همه به شکل نمایشی قابل اجرا هستند.
کودکان با بازی کردن این نقش‌های مختلف به درک احساسات دیگران می رسند و کم ‌رویی و خجالت را از خود دور خواهند کرد.
کم‌رویی و خجالت و حتی هراس اجتماعی گاهی به دلیل تنها بودن و نداشتن هم‌صحبت هم‌ سن ‌و ‌سال است و گاهی سرزنش‌های پدر و مادر هنگامی که کودک در جمع صحبتی می‌کند، ممکن است به ‌وجود بیاید. لازم است تا والدین توجه داشته‌ باشند که اگر کودک در جمع سخنی گفت که ممکن است مناسب نباشد هرگز او را در جمع سرزنش زبانی نکنند و به یک چشم غره یا اخم اکتفا کرده و در فرصتی که با کودک تنها شدید ایراد کارش را برای او بیان کنید. سرزنش کودک در جمع باعث کاهش اعتماد به نفس و هراس اجتماعی خواهد شد.

مولف: لیلا هاشمی

دیدگاه خود را ارسال کنید.